Bu tür rahatsızlıklar bazı doğumsal bozuklukların uzantısı olabileceği gibi çoğunlukla birinci parmağın şekil bozukluğunun bir uzantısı olarak ortaya çıkmaktadır Ayak baş parmak eklemindeki bozukluğun, başparmağın yük taşıma kabiliyetini bozması sonucunda, ikinci parmak  eklemi taban yapısına aşırı yüklerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bunun bir sonucu olarak eklem alt yüzünde  bulunan  plantar plak veya kollateral bağlar gibi yapısal dokularda bozukluklar ve yırtılmalar ortaya çıkmaktadır. Oluşan bozukluğun derecesine göre farklı görünüm ve şiddette hastalık görüntüsü oluşmaktadır. İlk belirtiler tabanda şişkinlik hissi ağrı şeklinde olup dinlenme ve  soğuk uygulaması ile ortadan kaybolurken, ilerleyen durumlarda ayakkabı giymeyi önleyecek şekil bozuklukları ve bunlarla beraber seyreden nasılaşmalar ve bası yaraları gözlenmektedir.

 

Bu tür rahatsızlıkların tedavisi erken dönemde ayakkabı değişiklikleri, bazı düzeltici ve koruyucu ateller ile yapılırken deformite gelişip  kalıcı hale geldiğinde cerrahi uygulama kaçınılmaz hale gelmektedir.

Cerrahi olayı bütüncül değerlendiren bir bakış açısıyla başarılı olabilmekte, deformite  ne kadar az ise düzeltmede elde edilen başarıda o’kadar yüksek olabilmektedir. Çok hafif olgularda başparmakta gerçekleştirilecek  düzeltme diğer parmaklarda düzeltirken, çoğunlukla deformitenin şiddetine göre ikinci üçüncü parmak müdahalelerinde eklenmesi gereklidir.