Kemik için Egzersizler


Yaşınız kaç olursa olsun, düzenli egzersiz sağlıklı bir hayatın anahtarıdır. Kemik erimesiyle yaşayan kadınlar için düzenli ağırlık kaldırma (dayanıklılık) ve kondisyon egzersizleri kemik sağlığını korumaya ve kemik kayıplarının önlenmesine yardımcıdır. Egzersiz, dengeyi, esnekliği ve gücü artırırken, düşme riskini de azaltmaktadır. Egzersiz, gençlik yıllarında sağlıklı ve güçlü kemiklerin oluşumuna yardımcı olurken, erişkinlikte bunun devamını sağlar.

Yapılan çalışmalar fiziksel aktivitenin erkek ve kadınlarda kalça kırığı riskini azalttığını göstermektedir.

Uygulanacak egzersiz tipleri ve adeti kişilerin yaşına, kemik sağlığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kişisel ihtiyaçlarınıza ve sağlık durumunuza en uygun egzersiz programı için bir doktora danışmalısınız. Uzman desteği almadan yapılan egzersizler, sağlıksız açısından risk yaratabileceği gibi kemik erimesi tedavisi ve koruma için yetersiz olabilir.

Dayanıklılık egzersizleri

Dayanıklılık egzersizleri ile kaslar, kemik yoğunluğunu artıracak biçimde kullanılır. Bağımsız ağırlıkların ya da ağırlık aletlerinin kullanıldığı dayanıklılık egzersizlerinde, hedeflenen kas gruplarını çalıştırmak için tekrarlar yapılır. Düşük bir ağırlıkla başlamak ve kademeli olarak ağırlığı artırmak gereklidir.

Kondisyon egzersizleri

Bu egzersiz tiplerinde kemikler ve kaslar yerçekimine ve/veya bir ağırlığa karşı çalışır. Fazla ağır ve zorlayıcı olmayan bu egzersizler arasında yürüyüş, merdiven çıkma, kürek çekme ve dans etmeyi sayabiliriz.
Egzersizin tipi ve miktarı yaşa ve kemik sağılığına göre değişir. Uygulanacak egzersiz programı kişisel ihtiyaçlara ve fiziksel duruma uygun olmalıdır. Kişisel egzersiz programı için lütfen uzman doktora danışın.

Unutmamak gerekir ki:

  • Egzersiz kemik kütlesinin artırılmasına destek olur.
  • Egzersiz, sağlıklı beslenme ve hayat tarzına ek olarak, kemik yoğunluğunu korur ve kemik erimesine giden süreci yavaşlatır.
  • Egzersiz; denge, güç ve esnekliği artırır, kırıklara yol açabilecek düşmeleri engeller.
  • Egzersize başlamak için asla geç değildir. Doktorunuza danışarak kendinize özel uygun bir egzersiz programı belirleyebilirsiniz.